Pracownia Artist in Bloom zaprasza na czwartą odsłonę projektu Klasy – serii kompaktowych zajęć w sieci dedykowanych artystom, kreatywnym profesjonalistom i ich największym wyzwaniom w pracy twórczej. Tym razem zajmiemy się „poszukiwaniem traconego czasu”. W czwartej odsłonie Klas zabieramy się za jeden z naszych ulubionych tematów – zarządzanie sobą w czasie i organizację pracy twórczej.
Temat zarządzania sobą w czasie jest w środowiskach twórczych wiecznie żywy. Ogarnianie chaosu, produktywna kreatywność, życie pod obstrzałem grantowych deadlinów, projektowy multitasking, łączenie roli artysty i managera czy serfowania po falach bieżączki w nadziei, że za chwilę przyjdzie chwila na spokojną, twórczą pracę w skupieniu i zapomnieniu o tykającym zegarze. Brzmi znajomo?
Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie najlepsze teorie i metody organizacji pracy twórczej, dzięki którym zidentyfikujesz słabe punkty systemu i poznasz sposoby na lepszą, efektywniejszą organizację pracy, aby w końcu mieć czas i mentalną przestrzeń na to, co najważniejsze – tworzenie.
Plan zajęć
1. Czas. Start.
Zaczniemy od podstaw. Warto choćby sprostować fakt, że nie zarządzamy czasem i nigdy tego robić nie będziemy. Czas ma własny rytm. Jedyne, czym jesteśmy w stanie zarządzać w ramach czasu, to sobą. Przyjrzymy się także, czym jest temat organizacji pracy w twórczych profesjach. Specyfika sektora kreatywnego wywraca wiele teorii do góry nogami. Sprawdzimy, co ma sens, a co nadaje się do kosza.
2. Psychologia czasu
Często się spóźniasz czy jesteś zawsze na czas? Wiecznie rozpamiętujesz przeszłe zdarzenia czy wybiegasz w przyszłość ciągle coś planując? Jak u Ciebie z kończeniem projektów? Psychologia czasu ma już niezłą historię. Każdy z nas ma inny sposób doświadczania czasu, co determinuje nasze zachowania i ich efekty. Pomożemy Ci rozpoznać własne wzorce percypowania czasu i ich konsekwencje.
3. Cel – projekt – zadanie, czyli Święta Trójca.
Na świecie powstało mnóstwo teorii i koncepcji na zarządzanie sobą w czasie. Sprzedano miliony kursów i książek na temat skutecznej organizacji pracy. Z różnych powodów wiele z tych pomysłów zawodzi. Jednym z powodów jest brak synchronizacji systemu pracy z wizją. Pomożemy Ci połączyć te kropki.
4. In paper we trust! Od ogółu do szczegółu.
Dobry system pracy mieści w sobie nie tylko zadania z różnych porządków (twórcze i organizacyjne), ale i różnych płaszczyzn czasowych. Czy to, co chcesz zrealizowań w ciągu roku, łączy się z tym, co robisz w ciągu dnia, miesiąca, tygodnia…? Czujesz zagubienie, kiedy to czytasz? No worries, pokażemy Ci sposoby pracy, dzięki którym będziesz z lekkością surfować po projektach rozmieszczonych w różnych punktach przyszłości. Użyjemy do tego… papieru i specjalnie zaprojektowanych dla Ciebie ćwiczeń.
5. Mózg i multitasking. Aplikacje i automatyzacje.
Czy wiesz, że przyjmujesz codziennie ilość informacji równą temu, co człowiek 100 lat temu przez całe życie? Cywilizacja przyspieszyła, ale struktury naszego mózgu ewolucyjnie stoją w miejscu. W nadmiarze treści i żonglerce zadaniami trudno o skupienie i twórcze uniesienia. Szczęśliwie dla tych, którym to połączenie średnio wychodzi, powstało sporo aplikacji technologicznych gadżetów ratujących kreatywne, wrażliwe umysły przed opresją i wypaleniem. Opowiemy, jakie aplikacje są najlepsze, dla kogo i po co.
6. Prokrastynacja, Perfekcjonizm i Pomodoro
To pierwsze słowo zrobiło w ostatnich latach wielką furorę. Niby jest o zwlekaniu, odkładaniu na później i życiu z wiszącymi nad nami jak miecz Demoklesa dedaline’ami. W istocie prokrastynacja jest raczej o relacji ze sobą, emocjach i konfrontacji z potencjalnymi konsekwencjami naszych działań. Wyciągniemy z szafy najczęstsze przekonania i obawy wywołujące prokrastynację i zaproponujemy zestaw najprostszych i najbardziej bezbolesnych rozwiązań.
6. Zarządzanie sobą w czasach zarazy
Covidowy tryb życia rewolucjonizuje nasze myślenie na wielu poziomach. Także w obszarze doświadczania czasu, organizacji pracy, twórczej produktywności. Przeanalizujemy największe wyzwania zarządzania sobą w czasie pandemii, porozmawiamy o potencjalnych rozwiązaniach i drobnych promieniach padających na żyzną glebę kryzysu.
Szczegóły wydarzenia:
Kiedy: 25.05 (poniedziałek), 18.00 – 20.00.
Gdzie: Spotykamy się w sieci.
Zapisy: TUTAJ
Udział jest bezpłatny.
Czym są Klasy?
Klasy to cykl zajęć w sieci dedykowany największym wyzwaniom współczesnej pracy twórczej. Dla artystów i kreatywnych profesjonalistów, którzy szukają dialogu między potrzebą wewnętrznego spełnienia a świadomą obecnością na rynku zawodowym.